Economische groei Nederland hapert

De economische groei is de afgelopen vijf kwartalen steeds kleiner geworden. Volgens de eerste berekening van het CBS steeg het bbp in het tweede kwartaal van 2025 met 0,1% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2025.

De stijging van het bbp in het tweede kwartaal van 2025 is vooral toe te schrijven aan de investeringen en de overheidsconsumptie. De investeringen in vaste activa stegen in het tweede kwartaal met 1,5%. Bedrijven en overheid hebben vooral meer geïnvesteerd in vervoermiddelen, zoals schepen en vliegtuigen. De investeringen in de bouw daalden echter ten opzichte van het eerste kwartaal.

Consumenten besteden minder

De consumptie door de overheid steeg in het tweede kwartaal met 0,8%. De consumptie door huishoudens daalde echter in het tweede kwartaal met 0,4%. Huishoudens hebben onder andere minder besteed aan horeca, kleding en recreatie.

De uitvoer van goederen en diensten steeg in het tweede kwartaal met 0,9% ten opzichte van het eerste kwartaal. De invoer van goederen en diensten steeg echter, met 2,6%, harder. Hierdoor daalde het handelsoverschot.

In de meeste bedrijfstakken steeg de toegevoegde waarde (het verschil tussen productie en verbruik van energie, materialen en diensten) in het tweede kwartaal. Het sterkst was de groei, met 12,4%, bij de delfstoffenwinning. Hoewel de toegevoegde waarde van de zakelijke dienstverlening en de industrie, met 1,0 en 1,2% minder sterk groeide, hadden deze sectoren door hun gewicht de grootste bijdrage aan de economische groei in het tweede kwartaal.

De bouw, de handel, horeca, vervoer en opslag en de financiële instellingen drukten echter de groei.