Van Amsterdam mogen bijstandsgerechtigden bijverdienen met kamerverhuur

De gemeente Amsterdam staat pal in de strijd tegen het woningtekort. Het college van burgemeester en wethouders wil het makkelijker maken voor mensen met een bijstandsuitkering om als hospita een kamer te verhuren.

Door nieuwe regels kunnen bijstandsgerechtigden bijverdienen als ze een kamer verhuren en zo woningzoekenden een dak boven hun hoofd bieden.

De gemeente heeft nieuwe regels gemaakt waardoor bijstandsgerechtigden maximaal € 475 per maand van de huurinkomsten kunnen houden zonder dat dit van de uitkering wordt afgehaald. De kamerhuurder eet dan als kostganger ook met de hospita mee. Het is aan de hospita en de kamerhuurder zelf om hier afspraken over te maken. Leeft de kamerhuurder volstrekt zelfstandig in het huishouden, dan mag er maximaal € 275 per maand mee verdiend worden.

Wethouder Zita Pels (Volkshuisvesting): ‘We slaan hier twee vliegen in één klap: voor mensen die dringend een kamer nodig hebben komen er méér kamers vrij én we zorgen ervoor dat mensen die altijd moeten vechten om rond te komen net wat meer ademruimte krijgen.’

Om van de nieuwe regels gebruik te maken, moet de hoofdbewoner een schriftelijk huurcontract aangaan met de inwonend huurder. De gemeente kan vragen om dit contract te zien, om te controleren of alles klopt.

De regeling kent een aantal voorwaarden:

Een huurcontract met familie (zoals ouders, broers of zussen) of met iemand waarmee je al een huishouden deelt, telt niet mee. Er is altijd toestemming van de eigenaar van de woning nodig om als hospita een kamer te verhuren. Hospitaverhuur is ook mogelijk in een sociale huurwoning.

Er mogen in een woning maximaal twee kamers verhuurd worden.

Een hospita verhuurt een deel van de woning aan iemand anders. De hospita woont zelf ook in de woning. Daarnaast deelt de hospita de voorzieningen zoals de keuken, het toilet en de badkamer met de huurder.

Mensen met een IOAW- of IOAZ-uitkering hoeven helemaal geen huurinkomsten aan de gemeente af te staan. Wat zij verdienen met het verhuren van een kamer(s), mag helemaal worden gehouden. Ook hebben de inkomsten uit hospitaverhuur geen effect op de AOW-, WIA- of WW-uitkering en ook niet op de hoogte van de huurtoeslag, zorgtoeslag of kindgebonden budget.