In de Nederlandse hotelsector zijn in 2024 in totaal 26 transacties afgerond met een totale waarde van € 931 mln, blijkt uit het beleggingstransactieregister van Stivad.
Stivad registreerde in 2024 voor de hotelsector veertien beleggingstransacties, vijf gronddeals, drie aankopen voor eigen gebruik, twee turnkey-overeenkomsten en twee sale-and-lease-back overeenkomsten, met een transactievolume van € 931 mln. Dit is een vervijfvoudiging van een jaar eerder, toen voor krap € 185 mln aan hotels werd verhandeld. Dat was overigens een scherpe daling ten opzichte van 2022, toen het totaal uitkwam op € 556 mln. Dat bleek een tijdelijke piek in de opgaande markt, na totalen van € 94 mln en 343 mln in de coronajaren 2020 en 2021.
De vijf grootste deals in 2024 waren goed voor een gezamenlijke waarde van bijna € 650 mln. Het ging dan ook om grote aandelendeals, zoals de aankoop van twaalf Eden-hotels door de Fattal Hotel Group voor een bedrag van € 360 mln. Annexum nam voor € 120 mln twee Inntel-hotels in Rotterdam over, om deze te renoveren en om te bouwen naar de labels Curio Collection en Double Tree, beide eigendom van de hotelketen Hilton. De hotels van Oranje in Noordwijk verwisselden voor € 65 mln van eigenaar. Voor € 56,5 mln herontwikkelt Foruminvest een voormalig kantoorpand uit de portefeuille van Amvest aan de Rotterdamse Glashaven tot Ruby Hotel. En het MGallery INK Hotel aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam met 147 kamers in het gebouw van het voormalige dagblad De Tijd vond voor € 47 mln een nieuwe eigenaar.
Vijf gronddeals
Stivad neemt sinds enige tijd ook gronddeals op in het transactieregister, en registreerde daarbij ook vijf grondtransacties met een hotelbestemming. De grootste deal was een kavel van € 18,9 mln aan de Braziliëlaan op Green Park Aalsmeer, waar projectontwikkelaar Necron voor Hilton een hotel ontwikkelt met 156 kamers en 128 suites, waarvan een deel voor long stay. Verder werden twee naast elkaar gelegen kavels met hotelbestemming aan de Vlierweg en Papaverweg in Amsterdam-Noord verkocht, waar twee viersterrenhotels worden ontwikkeld. De kavels op erfpacht werden verkocht voor respectievelijk € 15 mln en bijna 6 mln. De nog te bouwen hotels zijn ontworpen op basis van short- en extended stay. Voor ruim € 5 mln werd in Rotterdam de kavel voor de bouw van Hotel Chicago – naast Hotel New York – door gemeente Rotterdam geleverd aan Westcord Hotels. De vijfde kavel betreft het bij kampeerders populaire vakantiepark ’t Witven in Veldhoven, dat voor bijna € 7 mln werd gekocht door de Brabantse onderneming TopParken. Van het aankoopbedrag werd € 2 mln betaald voor een perceel met hotelbestemming.
Turnkey-overeenkomsten
De grootste turnkey-transactie van € 56,5 mln is het Ruby Hotel aan de Glashaven in Rotterdam, een herontwikkeling van Foruminvest voor het Bouwinvest Dutch Institutional Hotel Fund van Bouwinvest REIM. De Ruby-hotelgroep werd opgericht in 2013 door Michael Struck en werd in februari overgenomen door de internationale keten IHG Hotels & Resorts. Ruby richt zich op zogeheten ‘lean luxury’, een segment dat betaalbare luxe combineert met efficiënt ruimtegebruik en een minimalistisch design. De inrichting van elke locatie weerspiegelt het karakter van de stad waar het hotel zich bevindt. Het voormalige kantoorgebouw van 9000 m² krijgt 255 kamers op viersterrenniveau, met op de begane grond een restaurant en een bibliotheek met werkplekken, toegankelijk voor zowel hotelgasten als buurtbewoners. Ook in Amsterdam, München en Wenen biedt Ruby gasten werkplekken aan.
De tweede turnkey-transactie betrof het nieuw gebouwde InterCityHotel met 174 kamers en vier vergaderzalen aan de Stationslaan in Breda voor € 24,2 mln. Het gebouw is gerealiseerd door de TBI-dochters Synchroon en JP van Eesteren en werd begin 2024 opgeleverd aan de Duitse belegger Commerz Real, die het toevoegde aan het Commerz Real European Hotel Fund. Het hotel wordt geëxploiteerd door huurder Stag Hotels Netherlands, een dochteronderneming van Steigenberger Hotels AG.
Sale-and-lease-back
De twee in 2024 geregistreerde sale-and-lease-back overeenkomsten hadden beide betrekking op Fletcher-hotels. De keten, sinds het coronajaar 2021 eigendom van investeringsmaatschappij Egeria, is bezig met een snelle groei naar een omvang van 150 vestigingen. Het vastgoed van Fletcher hotel–restaurant De Sparrenhorst in Nunspeet werd na de aankoop half april 2024 krap vier maanden later voor € 8 mln doorgezet naar een particuliere belegger in Oss. Het vastgoed van Fletcher hotel-restaurant De Korenbeurs in Made – door Fletcher overgenomen in november 2022 – werd in februari 2024 voor € 5,5 mln verkocht aan Lisette Vastgoed, een vehikel van vastgoedbelegger Vandenbrink uit Ermelo.
Cocagne-hotel Eindhoven
In het lopende jaar registreerde Stivad tot nu toe één hoteldeal: de aankoop voor € 70 mln door Van der Valk van het Pullman Cocagne-hotel aan de Vestdijk 47 in het hart van Eindhoven. Het hotel met 320 kamers werd gebouwd op initiatief van Frits Philips voor gasten van het elektronicabedrijf en werd opgeleverd in 1962. In 2020 werd de particuliere belegger Edvard Hollander uit Valkenswaard eigenaar, naar verluidt voor € 58 mln. Hollander moest wat met zijn geld, nadat hij een jaar eerder zijn verzekeringsbedrijf TAF had verkocht. Voorlopig kan Van der Valk het hotel niet zelf uitbaten, doordat het moederbedrijf van Pullman Accor een langdurige huurovereenkomst heeft. Het parkeerterrein naast het hotel is door de gemeente aangewezen als toekomstige locatie voor residentiële hoogbouw.
Stivad
Het transactieregister van Stivad is op initiatief van de IVBN opgezet om taxateurs te voorzien van betrouwbare referenties als onderbouwing voor vastgoedwaarderingen. Inmiddels zijn naast beleggers en taxateurs ook woningcorporaties, accountants, financiers en het Rijksvastgoedbedrijf bij de non-profit dataorganisatie aangesloten.
Het transactieregister van Stivad omvat vooral gegevens uit het Kadaster, aangevuld met informatie uit openbare bronnen als de vakmedia. Het zicht op transacties met hotelvastgoed in de vorm van aandelenoverdrachten is daardoor niet volledig.
Top-5 hoteldeals 2024
1. 12 Eden Hotels
Koopsom: € 360 mln
Verkoper: Zien Group
Koper: Fattal Hotel Group
2. Curio Collection en Double Tree
Koopsom: € 120 mln
Verkoper: Verogo
Koper: Annexum
3. Hotels van Oranje
Koopsom: € 65 mln
Verkoper: particuliere belegger
Koper: Dreef Beheer, Ramphastos Investments en Van Deursen Groep (consortium)
4. Ruby Hotel Rotterdam
Koopsom: € 56,5 mln (turnkey)
Verkoper: Foruminvest
Koper: Bouwinvest REIM
5. MGallery INK Hotel
Koopsom: € 47 mln
Verkoper: INK Hotel Propco
Koper: Pathfinder 2 – SCS
Bron: Stivad
Gepubliceerd in PropertyNL Magazine nr. 5, 23 mei 2025