De huizenkoper heeft het Noorden ontdekt: de woningprijzen stegen het afgelopen kwartaal het meest in Drenthe (13,4%) en Groningen (11,6%), zo laat onderzoek van het CBS en het Kadaster zien.
Bestaande koopwoningen in Nederland waren in het tweede kwartaal gemiddeld 9,7% duurder dan in Q2 van 2024. De stijging is kleiner dan een kwartaal eerder, toen de prijzen gemiddeld 10,9% hoger lagen. Het aantal woningtransacties kwam in Q2 uit uit op 57 412. Dat is 19,8% meer dan een jaar eerder.
In 8 van de 12 provincies was de prijsstijging van bestaande koopwoningen groter dan gemiddeld in Nederland. De toename was met 13,4% het grootst in de provincie Drenthe, gevolgd door Groningen (11,6%). Noord-Holland bungelt onderaan de lijst met 7,1%.
Transacties
De stijging van het aantal woningtransacties was in 4 van de 12 provincies groter dan gemiddeld in Nederland. Het grootst was de stijging in Utrecht (26,1%), het kleinst in Drenthe (8,1%). De gemiddelde verkoopprijs is met bijna € 558.000 het hoogst in Noord-Holland. Voor het bepalen van prijsontwikkelingen van bestaande koopwoningen gebruiken CBS en Kadaster niet de transactieprijs, maar de prijsindex. Bij de berekening van de prijsindex wordt rekening gehouden met kwaliteitsverschillen tussen koopwoningen. In de gemiddelde transactieprijs zit geen kwaliteitscorrectie.
Utrecht koploper G4
De gemeente Utrecht noteerde van de vier grootste steden de grootste prijsstijging (10,4 %). In Rotterdam en Amsterdam lag de prijsstijging onder het gemiddelde van Nederland (respectievelijk 8,7 % en 4,3 %).
In Amsterdam was de stijging van het aantal woningtransacties echter het grootst (37,3 %). Ook in Utrecht, Den Haag en Rotterdam was de stijging van het aantal transacties groter dan gemiddeld in Nederland (respectievelijk 32,8 %, 22,7 % en 22,2 %). De gemiddelde verkoopprijs is met ruim € 612.000 het hoogst in Amsterdam.
Meer appartementen verkocht
Het aantal appartementen dat van eigenaar wisselde, steeg ruim anderhalf keer meer dan het totale aantal woningtransacties in Nederland. Het aantal woningtransacties van appartementen was de afgelopen 5 kwartalen ook het grootst van alle woningtypen.
In het tweede kwartaal van 2025 werden 32,4 % meer appartementen verkocht dan in hetzelfde kwartaal van 2024. De prijsstijging was echter met 8,4 % voor appartementen het kleinst, terwijl prijsstijging het grootst was bij tussenwoningen (10,5 %).