Volkshuisvestingsminister Elanor Boekholt-O'Sullivan heeft vlak voor het zomerreces het wetsvoorstel passende huurcontracten in consultatie gebracht. Reageren op het wetsvoorstel kan tot en met 28 augustus.
Met het voorstel wil de minister de positie van studenten, expats en arbeidsmigranten op de woningmarkt versterken. Short stay wordt beperkt tot maximaal 30 dagen en daarnaast krijgen studenten en arbeidsmigranten de mogelijkheid om een tijdelijk huurcontract af te sluiten.
Tijdelijke contracten tot twee jaar
Voor short stay geldt nog geen maximale termijn. 'Deze contractvorm wordt daardoor soms ook gebruikt voor verhuur voor langere termijn, waarvoor huurbescherming zou moeten gelden. Dit speelt met name bij studenten, expats en arbeidsmigranten. De maximale termijn van 30 dagen voorkomt dit. Ook wordt het voor gemeenten makkelijker om toezicht te houden op het juiste gebruik van de regels', motiveert het ministerie de wijziging.
Een tijdelijk huurcontract is nu alleen mogelijk voor studenten die voor hun studie naar een andere gemeente verhuizen. 'Tijdelijke contracten bieden verhuurders meer flexibiliteit en verkleinen daarmee de kans dat woningen worden verkocht, waardoor meer huurwoningen beschikbaar blijven.' Dezelfde mogelijkheid wordt ook geïntroduceerd voor arbeidsmigranten. 'Deze contractvorm past beter bij de vaak tijdelijke woonsituatie van deze doelgroep. Met deze optie geldt huurbescherming, maar loopt het contract niet voor onbepaalde tijd.' Een tijdelijk huurcontract kan maximaal twee jaar duren en is alleen mogelijk als de woning aan bepaalde kwaliteitseisen voldoet. Zo moet iedere bewoner een eigen slaapkamer hebben van minimaal 5,5 m².
Breder kijken
In de internetconsultatie kijkt de minister ook breder naar het stelsel van huurcontracten, zoals de Wet vaste huurcontracten. 'De minister heeft met de Tweede Kamer afgesproken te verkennen waar de huidige regels problemen opleveren en wat realistische opties zijn om hieraan iets te doen. Het doel is om de huurbescherming van huurders te verbeteren.'
Reageren op het wetsvoorstel kan online. Reageerders worden ook uitgenodigd om ideeën aan te dragen voor het bredere stelsel aan huurcontracten, als reactie op een zogeheten dilemmanotie over het stelsel van huurcontracten. Die gaat samen met het wetsvoorstel in consultatie en schetst de vraagstukken die komen kijken bij het afwegen van belangen als huurbescherming, flexibiliteit en tegengaan van woningtekorten.
