De meeste woningverhalen staan in het teken van ellende, of het nu gaat om netcongestie, stikstof of de al even verstikkende regeldruk. Daarbij is de basis niet op orde: in deze editie een speurtocht naar bouwlocaties.
Tot nu toe gaapt er een kloof tussen de 100.000 woningen die nodig zijn om het tekort in te lopen en de gerealiseerde 70.000 woningen, maar die schaarste biedt ook kansen. Onder meer BPD, Heijmans, Vorm, AM, Sustay, Dura Vermeer en TBI scoren in deze editie met hun gestegen woningproductie.
Investeerder HAL werpt een nieuw licht op de markt door de plannen om VolkerWessels over te nemen, nadat het eerder met succes Van Wijnen had gekocht. Meestal zijn de marges op bouw en ontwikkeling niet om naar huis te schrijven, maar daar denkt HAL toch anders over.
Door de plannen van HAL komen de marktverhoudingen op losse schroeven te staan. Het beursgenoteerde HAL (Holland Amerika Lijn) is al lang geen reder meer, maar een ongekend succesvolle investeringsmaatschappij, een soort Warren Buffet van de lage landen, die eind vorig jaar goed was voor bijna € 16 mrd. Bij die miljardenrace past de overname van VolkerWessels, met een jaaromzet van bijna € 7 mrd. Door deze overname wordt HAL de dominante speler in verschillende bouwsectoren.
Na de overname van Van Wijnen werd de achterliggende strategie duidelijk. Onder leiding van Peter Hutten steeg de omzet naar € 1,4 mrd met een nieuw doel: marktleider worden in fabrieksmatige woningbouw. Daarvoor is verdere opschaling nodig, en daarbij komt VolkerWessels goed van pas.
Waarschijnlijk is de positie van de eigenaar van VolkerWessels, investeringsmaatschappij Reggeborgh van de kinderen van vastgoedicoon Dik Wessels, echter nog belangrijker voor HAL. Wessels heeft heel goed geboerd door VolkerWessels op de beurs te introduceren en later weer tijdig van de beurs te halen (in 2020, voor € 1,7 mrd), maar het grote vermogen is vooral opgebouwd door investeringen buiten de bouw (World Online en Reggefiber), onder regie van schoonzoon Henry Holterman. De echte winst zal dan ook waarschijnlijk niet zitten in het inlijven van VolkerWessels, maar in de combinatie achter de schermen van de schaal van Reggeborgh en HAL.
Door Wabe van Enk, hoofdredacteur van PropertyNL
Gepubliceerd in PropertyNL Magazine nr. 7, 11 juli 2025